23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sandvik gör storförvärv

Sandvik har avtalat om förvärv av Varel International Energy Services Inc, en global leverantör av lösningar för prospektering och utbyggnad av olje- och gasfyndigheter. Förvärvspriset uppgår till drygt fem miljarder kronor.

Varel är en global leverantör av lösningar för prospektering och utbyggnad av olje- och gasfyndigheter med fokus på borrkronor och så kallade downhole-produkter.

De viktigaste kunderna återfinns inom olje- och gassektorn med viss exponering mot kunder inom gruv- och anläggningsindustrin.

Produktionsanläggningar återfinns i Houston (USA), Matamoros (Mexiko), Aberdeen (Skottland), Tarbes (Frankrike), samt i Kurgan (Ryssland). Huvudkontoret ligger i Carrollton i USA.

– Förvärvet ger oss en plattform för att erbjuda borrningslösningar inom olje- och gassektorn, säger Tomas Nordahl, chef för Sandvik Venture, i en kommentar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|