Sedan 50-talet har Trelleborgs nuvarande vattenkraft varit i drift och runt 2028 beräknas de nå sin maxkapacitet. För att fortsätta kunna försörja befolkningen med rent dricksvatten planeras nu ett nytt vattenkraft som väntas tas i drift i samband med att det nya nått sin maxkapacitet.
AnnonsDet nya vattenverket ska väntas kunna vara i drift 40-50 år och väntas kosta runt 800 miljoner kronor att bygga. Investeringen omfattar bland annat ny råvattenledning, modern vattenberedningsteknik och förbättrad driftsäkerhet.
Annons– Tiden har nu kommit att ersätta verket genom att på nytt bygga ett vattenverk i utkanten av en växande stad, säger Mikael Werner, chef för kommunens VA-avdelning Kretslopp och vatten. Det är en stor investering som både tryggar tillgången till dricksvatten för alla som bor, verkar och vistas i kommunen idag och som samtidigt möjliggör kommunens framtidsplaner.
AnnonsInnan spaden kan sättas i marken ska förslaget godkännas av kommunfullmäktige. Om förslaget godkänns planeras byggstart i maj.
Annons Annons