23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tretton år sedan sist - skyhöga aluminumpriser

Annons

– Det är en perfekt storm för aluminium just nu, med den europeiska energikrisen och situationen i Kina som fortfarande begränsar utbudet, säger Wenyu Yao, senior råvarustrateg på ING Bank till Bloomberg news.

Ja, London metal exchange, LME har sett det högsta aluminiumpriset på tretton år rapporterar tidningen och anledningen uppges vara denna:

Annons

En mängd smältverksstängningar från Kina till Europa som medför risk för brist på den viktiga industriella metallen.

Köpare uppges använda sina lager vilka hamnar på kritiskt låga nivåer.

Annons

Enligt Bloomberg news steg aluminiumpriset med 3,3 procent till 3 236 dollar per ton på LME och toppen nåddes. Aluminium uppges också vara den metall som presterat bäst på LME i år.

Annons

Den globala aluminiummarknaden ska ha haft den största tillbakagången sedan 2018, och priserna stigit över 13 procent i London i år.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02