Ambitionen i det nya bolaget är att nyanställa mellan 15 till 25 medarbetare inom något år.
- Det här är en långsiktig satsning, säger ONE Nordickoncernens VD Jan Bardell.
- Genom att bilda ett nytt bolag tillsammans kan vi stärka både kompetensen och konkurrenskraften i norra Sverige, på en marknad som idag har få aktörer men stora investeringsbehov.
Tony Sundberg, ägare av Lapplands Eltjänst, ser mycket stora fördelar med det gemensamt ägda bolaget, både för befintliga och nya kunder, och marknaden i stort.
- Tillsammans kommer vi kunna utveckla vår nuvarande affärs- och projektverksamhet på ett mer offensivt och dynamiskt sätt, vilket kommer både befintliga och nya kunder till gagn. Vi kommer också kunna tillföra marknaden ny kompetens, säger han.
Det nya bolaget kommer att bestå av Lapplands Eltjänsts befintliga avdelning Elnät, som lyfts in intakt i bolaget. Huvudetableringen blir i Jokkmokk. Ägandet delas mellan ONE Nordic med 60 procent och Lapplands Eltjänst med resterande 40 procent. Det gemensamt ägda bolaget planeras vara igång den 1 november. VD blir Lapplands Eltjänsts nuvarande VD Bengt Tornberg. Övriga befintliga delar i Lapplands Eltjänst berörs inte av förändringen.