23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Koppling mellan ekonomisk utveckling och innovation

Branscher som har den bästa ekonomiska utvecklingen ligger också högst när det gäller att sätta upp mål för innovation.

Enligt en enkätundersökning som Sveriges Ingenjörer gjort har företag som sätter upp tydligast innovationsmål också den starkaste ekonomiska utvecklingen.

97 procent av tillfrågade i skogsindustrin bedömer det ekonomiska läget som bra i sina företag. Det är också i skogsindustrin som det pågår mest innovationsarbete och där målen för innovation är störst. Det sämsta ekonomiska läget bedöms stål- och metallindustrin ha och där svarar bara varannan att det finns tydliga mål för innovation, skriver tidningen Ingenjören.

678 industri- och tjänsteföretag, främst inom exportindustrin har tillfrågats i enkäten som utgör underlag för Sveriges Ingenjörers konjunkturrapport.

Läs rapporten här: http://tinyurl.com/p8gp65k
BREAKING
{{ article.headline }}
0.127|instance-web02