Norske Skog redovisar en förlust efter skatt på 1,2 miljarder norska kronor för fjärde kvartalet, att jämföra med minus 457 miljoner för fjärde kvartalet 2013. Nettoomsättningen föll till 3,2 miljarder- från drygt 3,5 miljarder kronor.
- Vi har presterat i linje med vad vi förväntat oss för 2014. Vi har genomfört stora investeringar i Saugbrugs och Boyer som ger dessa enheter och koncernen en kostnadskonkurrensfördel på sina respektive marknader, säger koncernchef Sven Ombudstvedt.
Den norska kronan försvagades sent under kvartalet och hade liten påverkan på resultatet samtidigt som bolaget förklarar försvagningen med valutaeffekter på upplåning i utländsk valuta och omvärdering av energikontrakt.
Men Sven Ombudstvedt anser att Norske Skog har en bättre kostnadsposition nu och är mer konkurrenskraftiga än tidigare genom besparingsprogram, en gynnsam valutasituation, lägre oljepris och stordriftsfördelar vid de återstående anläggningarna till följd av investeringar. Samtidigt väntas kapacitetsneddragningar i branschen leda till bättre balans för tidnings- och journalpapper.