23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hamnkonflikt drabbar Weyerhaeuser

Weyerhaeuser minskar pappersproduktionen vid sitt massa- och pappersbruk i Washington på grund av hamnkonflikt.

Det är pappersproduktionen vid massa- och pappersbruket i Longwiew, Washington, som minskas på grund av en långvarig hamnkonflikt som påverkat företagets utskeppning från hamnarna i Seattle och Tacoma.

Hamnkonflikten står mellan Pacific Maritime Association, PMA som bl a företräder terminaloperatörer, och International Longshore and Warehouse Union, ILWU som representerar hamnarbetare längst USA:s västkust. Hamnarna upplever en avmattning som PMA anklagar ILWU för. ILWU i sin tur säger att minskningen beror på branschförändringar.

Hamnkonflikten medför att medarbetare vid bruket sägs upp för att senare återanställas då produktionen återgår till det normala.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|