23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svensk barrvedsimport slår rekord

Inte på tio år har Sverige importerat så mycket barrmassaved och sågtimmer som under 2013 och Norge levererade det mesta.
Annons

Trots sina stora och växande skogstillgångar och en landyta som nästan till två tredjedelar är täckt av skog, är Sverige den fjärde största importören av massaved och sågtimmer i världen.

2013 slog importen av barrved rekord och var nästan 60 procent högre än för fem år sedan.

Annons

Inte på tio år har Sverige importerat så mycket barrved, rapporterar Wood Resource Quarterly i en analys.

Norge var den främsta leverantören av barrved till Sverige med drygt två miljoner kubikmeter under 2013, en ökning från 1,4 miljoner under 2012 och 709 000 kubikmeter under 2011.

Annons

Privata skogsägare i Norge vänder sig till massabruk i Mellansverige för att få avsättning för sin råvara som tidigare gick till massafabriken i Tofte. Fabriken i Tofte stängdes av Södra Cell förra sommaren. Det har i sin tur påverkat råvaruflöden i Sverige och inverkat på priser lokalt, samtidigt som massatillverkare i mellersta Sverige knappast lidit brist på råvara, enligt Wood Resource Quarterly.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04