23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Mondi Dynäs vill öka tillverkning

Mondi Dynäs vill öka produktionen av kraft-och säckpapper med 40 000 ton, från nuvarande ca 260 000 ton, men då vill Naturvårdsverket skärpa gränserna rejält för utsläpp från fabriken.

Mondi Dynäs utanför Kramfors vill utöka sin nuvarande maxproduktion till över den nu tillåtna på 260 000 ton per år, men i så fall kräver Naturvårdsverket kraftigt skärpta gränser för utsläppen till luft och vatten från bruket. Det framgår av ett yttrande till Mark- och miljödomstolen, som radio P4 tagit del av.

Enligt Naturvårdsverket finns det BAT-teknik som kan sänka gränsen för stoftutsläppen till en tredjedel av den nuvarande och med en bättre biologisk rening kan även utsläppen av syreförbrukande ämnen skäras ner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093