Skiffergas v/s skoglig biomassa
Snart kommer kanske skiffergas att exporteras från USA och vad händer då med skogens restprodukter som fungerar som råvara för gröna kemikalier?
Vissa hävdar att skiffergasen kan ställa till det då den jämförelsevis enkelt kan användas för att exempelvis framställa billig metanol. Anläggningar som planerar att producera metanol baserad på förgasning, blir då ointressanta och kommer att fordra ännu större gröna subventioner för att fungera.
De som producerar mer komplexa, gröna molekyler och som utnyttjar de inneboende funktionerna som finns i kemikalierna i veden, till exempel olika lignin- och extraktivämnen, är kanske bättre skyddade från skiffergasens verkningar.
Jag- och många med mig tror att delar av skogsindustrin närmar sig en gräns där det kan komma att ske en förändring av produktionen. Vad händer då om skiffergasen häller grus i maskineriet.