Finska Ahlstrom Corporation, tillverkare av fibermaterial och specialpapper, vinstvarnade på tisdagsmorgonen. Koncernen kommer att redovisa lägre försäljningssiffror och lägre vinst för tredje kvartalet än tidigare beräknat.
För att möta en minskad efterfrågan inom några av koncernens verksamhetsområden kommer Ahlstrom att genomföra ett resultatförbättringsprogram, som ska öka årsresultatet med runt 15 miljoner euro från och med 2012.
Programmet inrymmer bland annat stängning av produktionslinjer och rationaliseringar vid fabriker i Finland, Italien och Tyskland. Omkring 400 anställda riskerar att bli av med sina arbeten. Förhandlingar med fackliga organisationer har inletts vid några enheter och kommer att inledas vid övriga berörda enheter.
I Finland är det Ahlstroms fabriker i Karhula och Sankt Michel som berörs, när tillverkningen av glasfiber och vissa glasfiberbaserade produkter läggs ned. 170 anställda har varslats om uppsägning, och förhandlingar med de fackliga organisationerna pågår.
Ahlstrom har också beslutat lägga ned tillverkningen av tapetpapper i Turin, Italien, samt genomföra ett antal effektiviseringsåtgärder vid bruket i Osnabrück, Tyskland.
Ahlstroms svenska non-wovenfabrik i Ställdalen berörs i nuläget inte, erfar Nordisk Papperstidning. /AA