23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ingen skövlad regnskog till Barbie

2011-10-05 Leksakstillverkaren Mattel, företaget bakom Barbie-dockorna, slutar köpa papper och förpackningar kopplade till regnskogsskövling. Beslutet är en följd av en global Greenpeacekampanj.

- Det här är mycket goda nyheter, inte minst för den utrotningshotade Sumatratigern. Nu ska vi fortsätta uppmuntra andra företag, som Disney, att följa Mattels exempel och sluta köpa material från skövlad regnskog, säger Patrik Eriksson, kampanjchef på Greenpeace.

Som en del av sitt nya åtagande kommer Mattel att instruera sina leverantörer att undvika träfibrer från företag "som är kända för sin involvering i avskogning", till exempel APP, Asia Pulp and Paper, skriver Greenpeace i ett pressmeddelande. Enligt Greenpeaces undersökningar är APP involverat i omfattande regnskogsskövling i Indonesien.

Mattels nya policy inkluderar också åtgärder för att inte köpa träfibrer från planteringar som etablerats i områden där regnskog en gång växte, eftersom omvandlingen av regnskog till planteringar för pappersmassa är en av drivkrafterna bakom avskogningen i Indonesien.

Mattels policy syftar även till att öka mängden FSC-certifierat papper och återvunnet papper. /AA

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11