Bränder i pappersbruk
2009-08-31 SCAs linerbruk i Obbola strax utanför Umeå drabbades av en mindre brand under veckoslutet. I torsdags eldhärjades UPM Kymi pappersbruk i Kuusankoski i Finland. I M-reals massafabrik i Kaskö i Finland inträffade en explosion som ledde till en mindre brand på lördagen.
SCA Packagings linerbruk i Obbola har en kapacitet på över 400 000 ton kraftliner.
Explosionen i M-reals BCTMP-bruk i Kaskö i sydvästra Finland utreds av polisen. De materiella skadorna blev inte stora, och inga personskador uppstod. Enligt polisen är orsaken till explosionen fortfarande oklar, skriver nyhetsbyrån FNB. Explosionen inträffade på lördagsförmiddagen i fabrikens cyklonkanaler. Branden som uppstod av explosionen hann inte sprida sig till fabrikshallen.
Vid branden i UPM-ägda Kymi bruk i Kuusankoski rapporteras maskinskador, men inga personskador. Brandorsaken är inte känd. Produktionen stoppades under några timmar, men kunde sedan komma igång igen.
UPM Kymi har en kapacitet på cirka 850 000 ton finpapper, tryckpapper och specialpapper. Stora investeringar har gjorts i Kymi bruk under det senaste året.