23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

EU-parlamentet röstade nej till hamndirektivet

Det blev ett massivt nej från EU-parlamentet till EU-kommissionens förslag om att öppna för mer konkurrens i hamnarna. Utslaget, 532 röster mot och 120 för förslaget, var väntat sedan flera stora partigrupper hade aviserat om att de rekommenderade ett nej. EU-kommissionären Jacques Barrot beklagade direkt efter omröstningen, att parlamentet inte lämnade något yttrande om de kompromissförslag, som det ansvariga utskottet i parlamentet hade snickrat ihop.

Det kontroversiella förslaget till hamndirektiv har förorsakat protestaktioner i hamnarna, bland annat i Sverige och Finland. Skogsindustrin har dock endast berörts marginellt av störningarna i hamnarna.

Det är andra gången EU-parlamentet avfärdar i princip samma direktivförslag från EU-kommissionen. Första gången var i november 2003.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11