– Det bunkras som aldrig förr i hamnen. Det är en kombination av det låga oljepriset, ett gynnsamt geografiskt läge, hög oljekvalitet och fokus på säkerhet som för att fartygen vill fylla på bränsle här, säger Dan-Erik Andersson, operativ chef Energihamnen, Göteborgs Hamn AB, till sjofartstidningen.se.
För att hålla kvaliteten på bränslet har hamnen skapat en särskild infrastruktur för lågsvavligt bränsle som innebär att rörledningar som bara används till den typen av bränsle inte smutsas ner av bränsle med högre svavelhalt än vad som är tillåtet inom seca-området.
– Vi är en bunkerhub för hela secaområdet. Fartygen som bunkrar i Göteborgs Hamn kan vara trygga med att de får rätt svavelhalt i bränslet. Att det renare bränslet fått en egen infrastruktur är något vi har arbetat fram tillsammans med bunkernäringen, säger Dan-Erik Andersson till sjöfartstidningen.se.