Världsmarknadspriserna på mejerivaror föll med 10 till 20 procent andra kvartalet enligt Robobank, skriver danska maelkeritidende.dk. Den ökade produktionen har framför allt skett i Europa och Nya Zeeland.
Produktionen i Europa var fem procent högre andra kvartalet jämfört med samma period i fjol, i Nya Zeeland var siffran 17,5 procent.
Robobank förväntar en nedgång i produktionen andra halvan av 2014 och ser ingen förbättring i prisbilden förrän 2015 då Kina betat av sina lager och den nuvarande globala överproduktionen minskat.
Banken varnar för väderfenomenet El Nino som potentiellt kan skapa torka i Australien och stora regnmängder i Argentina och därmed minska mjölkproduktionen i de två regionerna, skriver maelkeritidende.dk