23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Coop säljer Grådö

Coop säljer Grådö Mejeri i Dalarna till Falköpings Mejeri och övertar Coops avtal och förpliktelser gentemot mjölkbönder, medarbetare och kunder.

Med Falköpings Mejeri som ägare tas ytterligare ett steg i utvecklingen av Grådö. Mejeriet var nedläggningshotat för bara två år sedan då Coop förvärvade det och utvecklade verksamheten.

Coop har skrivit ett långsiktigt avtal om produktion med Falköpings Mejeri och Grådö kommer därmed att fortsatt vara en viktig bas för utveckling och produktion av Coops egna varumärken inom mejeriområdet. Med ny ägare får mejeriet dessutom möjlighet att öka produktionen ytterligare genom att tillverka och sälja produkter även utanför Coops butiker.

Coop köpte Grådö Mejeri i juni 2012 av Arla som ålagts av Konkurrensverket att sälja Grådö. Detta efter att Arla förvärvat Milko som var ägare till Grådö.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078