Naturvårdsverket skriver i
ett pressmeddelandeatt de är rädda för att unionsrätten tillämpas felaktigt om domen vinner laga kraft, därför kommer den att överklagas. I grunden handlar det om företaget Nordkalks ansökan om att få bedriva täktverksamhet i ett område mycket nära ett Natura 2000-område.
Enligt myndigheten finns stora kunskapsluckor om hur naturen kommer att påverkas, speciellt avseende grund- och ytvatten. Liknande kritik har också framförts av andra myndigheter, såsom Havs- och vattenmyndigheten och Länsstyrelsen i Gotlands län.
I pressmeddelandet lyfter Naturvårdsverket också fram frågan om efterbehandling när täktverksamheten i framtiden har upphört. Den frågan har mark- och miljödomstolen valt att inte ta ställning till i dagsläget.
– Efterbehandlingen utgör en del av täktverksamheten, och den måste därför prövas samtidigt som denna, säger Torunn Hofset, miljöjurist på Naturvårdsverket.
.