I Hofors har Ovako storinvesterat liksom i Smedjebacken. Förberedelserna för en ny stränggjutningsmaskin i Smedjebacken är nu inne i en intensiv fas. Installationen genomförs under ett förlängt sommaruppehåll, skriver Dalarnas Tidningar.
Den nya strängen kommer att ge Smedjebacken ett bredare dimensionsprogram och bidra till det pågående kvalitetsarbetet. Detta är slutfasen av en treårig investeringsprocess i Smedjebacken med ombyggnad av skrotgården, ett nytt högteknologiskt rökgasfilter som ger så låga utsläpp att Ovako är i världsklass, anpassningar av valsverket och ökad kapningskapacitet.
För att säkerställa leveransservicen från Smedjebacken och Boxholm under och efter sommaren sker en planerad lageruppbyggnad under det kommande kvartalet.