Tävling ska hitta kluriga lösningar
The Paper Province har beviljats pengar till en tävling för att hitta alternativa användningar för brukens varma spillvatten
– Det är inga stora pengar, men ett viktigt område och det gör att vi kan genomföra en tävling som blandar in många människor och företag, säger Magnus Persson, innovationsrådgivare på The Paper Province.
En del i tävlingen är att ordna workshops. Det kommer att genomföras på flera bruk under våren och tanken är att bjuda in alla som bor eller har företag i närheten.
– Vi vill involvera helt nya personer och företag som inte självklart kopplas ihop med skogsbranschen i innovationsarbetet, säger Magnus Persson.
Det självklara användningsområdet för varmt spillvatten är att värma egna och andras lokaler. På Bäckhammars bruk har man även gjort försök med algodlingar. Nu hoppas Magnus Persson att få in nya och gärna lite galna idéer.
– Jag hoppas att vi ska få till riktiga skaparverkstäder och att alla som är nyfikna vågar komma. De bästa idéerna kommer inte självklart från experter