23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Prospekteringstakten mattats av 2013

Investeringarna i den globala prospekteringsindu­strin tyder på att prospekteringsaktivi­teten under 2013 minskar med cirka 25 procent jämfört med 2012. Den svenska prospekte­ringsmarknaden följer i stort den internationella trenden, skriver SGU i sitt senaste nyhetsbrev.
Annons

Avmattningen är en avvikelse från prognoserna i årets början som antydde att de senaste årens positiva globala trend skulle fortsätta. Detsamma gäller prognosen för antalet ansökningar om undersökningstillstånd hos Bergsstaten, som pekar på en liknande minskning, skriver SGU.

Annons

Antalet besök hos Mineralinformationskontoret i Malå under 2013 har mer än halverats jämfört med föregående år medan antalet bokningar i SGUs borrkärnearkiv ligger på samma nivå som under 2012.

Annons

Tendenserna i prospekteringsbranschen följer framförallt hur situationen på den internationella riskkapitalmarknaden ser ut, skriver SGU. Andra faktorer är råvarupriserna och lokala initiativ på viktiga marknader. Den svenska prospekteringsstatistiken domineras av verksamhet hos LKAB och Boliden – där aktivitetsnivån ofta är avhängig tillgång till områden i anslutning till befintliga gruvor.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03