23948sdkhjf

Symbios med fokus vatten

Hur kan producerande industrier minska sin vattenförbrukning? Det är en av frågorna som ett nytt forskningsprojekt i Vimmerby och Visby ska ta reda på.

Nu pågår ett forskningsprojekt där flera företag, bland andra Arla, Mercatus och Åbro bryggeri, börjat samarbeta i ett projekt lett av forskningsinstitutet Rise kring just vattenanvändning och symbio. Projektet, som pågår under 17 månader, ska undersöka om det går att återanvända vattnet från en industri till en annan och på vilket sätt. Målet är att se över lokala förutsättningar och kartlägga olika aktörers behov av kvantitet och kvalité. Projektet pågår parallellt i Vimmerby och Visby då det är platser medd kritiskt låga nivåer i grundvattenmagasinen.

-Vi har flera större företag i Vimmerby som använder vatten som huvudresurs i sin produktion. De får spillvatten som vi nu vill hitta sätt att återanvända, berättar projektledaren Lina Lundgren, Rise i ett pressmeddelande.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
ABB satsar på robotutbildning
De vill höja oljepriset
Risk för effektbrist kommande vintrar
Gruvbolagets miss: 13 år utan full lön
Kraftverket får stanna i Sverige
Bättre återvinning av batterier med ny process
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.125