Moelven Töreboda bestämde sig för att satsa på en hållbar dubbel genom att engagera sig i utvecklingen av vindkrafttorn i trä.
– Nu hoppas vi få svar som gör det möjligt att fortsätta utvecklingen av betydligt högre torn, säger Johan Åhlén, vd vid Moelven Töreboda.
Vid Trä & Teknik 2018 presenterade göteborgsföretaget Modvion sin lösning för att bygga vindkrafttorn i trä. Deras lösning innebär inte bara att man kan bygga i ett hållbart material, utan löser även ett av de stora problemen med vindrafttorn, att transportera dem till den plats där de ska monteras och sättas i drift. Modvions koncept innebär att man bygger tornet i sektioner av limträ som lättare kan transporteras förbi viadukter och andra väghinder för att sedan slutmonteras på plats.