Alfa Lavals kvartalsresultat för första kvartalet visade sig vara starkt och överträffade förväntningarna. Dock ser man oro på sikt och sänker prognoserna för det andra kvartalet.
- Vi förväntar att efterfrågan i det andra kvartalet blir något lägre än i det första kvartalet, skriver vd och koncernchef Tom Erixon i en kommentar till rapporten.
Vinsten före skatt landade på 1 622 miljoner kronor för det första kvartalet i år. Det kan jämföras med vinsten på 1 469 miljoner kronor motsvarande period i fjol.
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en vinst på 1 474 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.
Omsättningen uppgick till 10 158 miljoner kronor, jämfört med 8 851 miljoner kronor ett år tidigare.