23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Gruvbolag polisanmält för bedrägeri

Företagsledare och storägare med högerextrem ideologi misstänks ha lurat hundratals aktieägare. Den nya ledningen i gruvbolaget Wiking mineral har polisanmält händelser från 2015.

Arbetarbladet och Aftonbladet rapporterar att den nya ledningen för gruvbolaget Wiking mineral har polisanmält några av företagets aktiviter från 2015.

– Vi håller på och sopar, från vinden till källaren och allt felaktigt ska ut, säger den nya vd:n Eva Widigsson till Aftonbladet.

För två år sedan ska högerextremister i Wiking minerals ledning ha utfört en kvittningsemission som riktat sig till bara tre stycken av 600 aktieägare i ett intressebolag. På så sätt kunde en av dessa tre personer få 1,4 miljoner kronor för sina aktier som egentligen bara var värda 45 000 kronor. De stora förlorarna blev de vanliga aktieägarna i Wiking mineral. Sammanlagt ska bedrägeriet vara värt 2,8 miljoner kronor.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.159|instance-web01