23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Inrättar underavdelning för lättviktskompositer

Composite Systems är en nyinrättad underavdelning inom Engel GmbH, som ska stödja....
Annons

....företagets kunder i nya projekt och lansering av nya produktionssystem inom området fiberkompositkomponenter.

Underavdelningen, Composite Systems, kommer även att fokusera på den tvärvetenskapliga utvecklingen av nya kostnadseffektiva processer.

I ett pressmeddelande skriver Engel att underavdelningen kommer att ansvara för sin egen projektplanering av kompositsystem och projektkörning på alla marknader där företaget är närvarande idag.

Annons

Underavdelningen kommer i likhet med företagets Center for Lightweight Composite Technologies, att vara geografiskt placerad i St. Valentin, Österrike. Matthias Mayr kommer att vara ansvarig för enheten.

Annons

-Vi kommer att öka utvecklingsresurserna under omstruktureringen, säger Stefan Engleder, vd för Engel Group.

Annons
Annons
Annons

Källa: Engel Group

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.05|instance-web01