23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Lyckad uppgradering av skruvpumpar

Spångs ProcessTeknik har i Gävleborgs län anlitats av en kommun för att uppgradera och återställa tre intagsskruvar, med tillhörande tråg, till ett reningsverk.
Annons

Spångs berättar om uppdraget i sitt senaste nyhetsbrev.

Vid höga flöden har alla tre skruvarna behövt vara i drift för att klara av vattenflödet in i reningsverket.

Spångs började med att mäta upp skruvarna och trågen för att erhålla rätta toleranser vid applicering av komposit. I vissa fall hade trågen sådana skador att delar släppt från undergjutningen. Dessa ytor reparerades.

Annons

Det är nödvändigt att beläggning av komposit i trågen sker för hand för att få ett homogent slitskydd och en bra finish, skrivet företaget i nyhetsbrevet. Kompositen skyddar också skruven mot slitage och korrosion.

Annons

Vid drift efter slutfört arbete visar det sig nu att vid motsvarande höga flöden så behöver endast två skruvar vara i drift för att klara av flödet in i reningsverket, mot tidigare tre skruvar. Varje skruvpump har efter renovering samma kapacitet som en ny pump.

Annons

 Foton: Spångs ProcessTeknik

Bildtexter:

Bild 1: Tagen före renoveringen. En skruv i tråget till vänster och själva tråget då en skruv demonterats.

Bild 2: Skruven och tråget efter uppgradering.

Annons
Annons
Underhåll Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web02