23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

LKAB säljer maskinpark

LKAB har sålt väsentliga delar av maskinparken som truckar, hjullastare och väghyvel kopplade till dagbrottet i Mertainen till australiensiska Macquarie Bank.

– Genom försäljningen minskar vi underhållskostnaderna för Mertainen. Att låta maskinerna stå i fem, kanske tio år, hade varit ren kapitalförstöring. Nu kan vi om och när förutsättningarna är de rätta starta gruvan på ett förhoppningsvist mer hållbart sätt, med bland annat en högre grad av elektrifiering och fossilfri drift, säger Jan Moström, vd och koncernchef i LKAB.

Bedömningen är alltjämt att Mertainen inte kommer att tas i produktion under den närmsta femårsperioden, vilket bland annat grundas på gällande metallurgiska, marknadsmässiga och logistiska förutsättningar. En brytning i Mertainen ingår inte i den beslutade affärsplanen och bolagets strategiska plan innefattar inte heller rågods från Mertainen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|