23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Förlängd tidsfrist för Munksunds biorening

2012-08-30 SCAs kraftlinerbruk i Munksund utanför Piteå har av mark- och miljödomstolen i Umeå fått förlängd tid för att åtgärda problem i brukets nya bioreningsanläggning.

SCA Munksund får längre tidsfrist för att åtgärda sättningarna i de nybyggda dammarna till brukets bioreningsanläggning. Det behövs ytterligare två år för att provköra den biologiska reningen, innan de slutgiltiga utsläppsvillkoren bestäms, rapporterar Piteå-Tidningen.

Bioreningsanläggningen vid Munksunds bruk stod klar att tas i drift 2009, och utsläppsvärdena skulle fastställas i juni 2011, skriver tidningen. Men sättningsskador i reningsdammarna – ett problem som Papernet tidigare rapporterat om – gjorde att bruket tvingades stänga bioreningsanläggningen och fick en respit till 2013.

Den fristen har nu förlängts till 2015 av miljödomstolen i Umeå.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|