23948sdkhjf

Ingen svartlutsförgasning i Domsjö

2012-05-29 Domsjö Fabrikers planerade miljardsatsning på frmställning av biodiesel genom svartlutsförgasning stoppas. De nya indiska ägarna är inte intresserade av projektet.
Domsjö Fabriker planerade att tillsammans med Chemrec bygga en anläggning för produktion av biodiesel (DME) och biometanol med svartlut som råvara.

Projektet stöddes av regeringen, EU-kommissionen och ett antal riskkapitalister. Energimyndigheten beviljade Domsjö Fabriker ett investeringsstöd på en halv miljard kronor. Satsningen beräknades kosta 3,5 miljarder kronor.

Men indiska Aditya Birla Group, som köpte upp Domsjö Fabriker förra året, har nu definitivt avblåst investeringen. Det skriver tidningen ATL.

Domsjö Fabrikers VD, Lars Winter, uppger, att beslutet har föregåtts av omfattande analyser.

– Förgasningsprojektet passade inte in i de nya ägarnas affärsplan. De vill investera i Örnsköldsvik men har en annan viljeinriktning, säger Winter.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063