Skog inte självklart biomassa i EU
2012-03-15 Sverige och Finland måste slåss för att skog ska betraktas som biomassa. Det menar docent Tor-Björn Lestander vid SLU, som deltar i en EU-kommitté för standardisering av biobaserade produkter.
- Vi måste slåss från den svenska sidan, så att inte skogen får svårigheter, säger Tor-Björn Lestander, docent vid SLUs enhet för biomassateknologi och kemi, till tidningen ATL.
Enheten för biomassateknologi och kemi leder SLUs deltagande i den kommitté, som ska standardisera biobaserade produkter inom EU. EUs handläggare uppges diskutera krav på att insatserna av fossil energi för att producera biomassa måste kunna spåras från frö till färdig produkt, vilket kan bli svårt med skog av 120-åriga nordiska tallar, konstaterar ATL.