Sex anställda vid Figeholms pappersbruk kom i fjol på ett sätt att övervinna produktionshinder vid virabyte, rapporterar tidningen Dagens Arbete på nätet. Den ekonomiska vinsten första året räknades fram till drygt 5,3 miljoner kronor, en summa som företag och förslagsställare brukar dela på vid liknande fall.
Det rådde dock delade meningar om det var ett ”förslag”, eller om idén kläckts i en av bruksledningen initierad ”förbättringsgrupp”, och då skulle inga pengar utgå, menade företaget.
Efter olika turer mellan Pappers och Teknikföretagen (Figeholms bruk ägs av ABB) har saken nu blivit en försäkringsfråga. Pappers försöker få ut pengarna på den ansvarsförsäkring som alla fackförbund har. Men för att gardera sig har Pappers också reserverat cirka 2,6 miljoner kronor i årets budget.
Det handlar om ungefär 400 000 kronor vardera till de fyra män och två kvinnor, som stod bakom förbättringsförslaget.