23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Etanolfabrik byggs i Italien

2011-04-13 Det italienska kemiföretaget Mossi & Ghisolfi, M&G, bygger en etanolfabrik, som blir världens hittills största. Råvarorna blir halm, energigrödor och annan biomassa.

Italienska M&G, vars partner är det danska enzymföretaget Novozymes, ska bygga en etanolfabrik i Crescentino i nordvästra Italien med en kapacitet på 50 miljoner liter etanol. Det är enligt uppgift tio gånger större än de hittills största demonstrationsanläggningarna, rapporterar nyhetssajten Chemicalnet.se. Anläggningen ska tas i drift nästa år.

Råvarorna blir halm, energigrödor och annan biomassa. Etanolpriset blir enligt företaget i nivå med bensinpriset.

Anläggningen ska vara självförsörjande på energi, genom att man använder lignin som bränsle i en intilliggande kraftanläggning.

M&G är ett multinationellt företag med huvudkontor i Tortona, Italien. Produktionsanläggningar finns i Italien, USA och Brasilien.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.114