- Man skulle kunna tro, att Sverige är ett land, som är isolerat från omvärlden, om man ser på vår räntepolitik, säger SCAs koncernchef, Jan Johansson, i en intervju i Svenska Dagbladet på tisdagen.
Skogsindustrin är Sveriges i särklass största nettoexportör. Nu drabbas branschen hårt av att den svenska räntan ligger högre än i konkurrentländer i EU och Nordamerika. Riksbankens räntepolitik med snabbare räntehöjningar än omvärlden leder till att kronkursen stärks och företagens räntekostnader ökar, menar Jan Johansson.
- Enligt de direktiv som Riksbanken har att följa, ska räntan användas för att hålla inflationen i schack, och något större inflationstryck kan vi inte se i dag, förutom det som drivs av räntehöjningar och energipriser, säger Jan Johansson till Svenska Dagbladet.