Nytt namn men samma verksamhet. Vid årsskiftet gick Metso Fiber Karlstad AB och Metso Paper Sundsvall AB samman och bildade ett gemensamt bolag - Metso Paper Sweden AB. Sammanslagningen innebär inga personalförändringar.
- Nu samlar vi all svensk personal i affärslinjen Fiber i ett bolag, vilket förenklar vår interna administration. I övrigt påverkar det inte vårt dagliga arbete, säger Erik Kornfeld, platschef på Metso Paper Sweden i Karlstad, till lokala media.
Metso Paper Sweden har 750 medarbetare. Verksamheterna i Sundsvall har sitt ursprung i Sunds Defibrator, som senare uppgick i Metso Paper. Verksamheterna i Karlstad är det som tidigare hette Kvaerner Pulping, och som förvärvades av Metso härom året. I Karlstad finns även Metso Paper Karlstad AB, som tillverkar mjukpappersmaskiner.
Metso Paper Sweden AB är en viktig del av Metsos business line Fiber med 1 400 medarbetare i 22 länder.