23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ahonen ut i kylan

2010-11-26 De finländska pappersindustriarbetarnas facklige ledare, Jouko Ahonen, har fråntagits uppdraget som förbundsordförande i Paperiliitto, Pappersförbundet, och tvingas ta en time-out till slutet av januari.

Som Papernet kunde rapportera för ett par dagar sedan har Jouko Ahonen fått mycket kritik och hans ställning som ordförande i pappersfacket har kraftigt ifrågasatts, sedan han försvarat höga chefslöner och bonusar i pensionsbolaget Varma, där han själv sitter istyrelsen.

Under onsdagen och torsdagen sammanträdda Papperiliittos förbundsstyrelse och fullmäktige, utan att Jouko Ahonen själv fick delta. På torsdagseftermiddagen kallade förbundet till en presskonferens, där det meddelades, att Ahonen, som varit ordförande sedan 2003, fråntas sin ordföranderoll fram till slutet av januari, då nästa styrelsemöte i förbundet hålls. Vad som händer därefter är oklart.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062