23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

EU stöder Trondheim som Norrlandshamn

2010-11-12 EU har beviljat 25 miljoner kronor till tre års förstudier av hur Trondheim skulle kunna bli utskeppningshamn för bland annat skogsindustriprodukter, inte minst SCAs industrier i Sundsvallstrakten.

Från och med 2015 träder de nya internationella reglerna för fartygsbränslen i Östersjön i kraft. Då måste sjöfarten i Östersjön föras med lågsvavlig olja, vilket fördyrar sjötransporterna i Östersjön. Detta har medfört att Trondheim, som kan befaras med konventionellt fartygsbränsle, åter kommit i rampljuset som ett tänkbart alternativ för export från mellersta och norra Norrland. Detta är av intresse, inte minst för massa- och pappersindustrin.

– En öst-västlig transportled med järnväg, väg och båttrafik har en jättestor potential, säger Bo Källstrand, landshövding i Västernorrlands län, till Sundsvalls tidning. Gods från skogsindustrin i Finland och Västernorrland kan skeppas vidare från Trondheim till bland annat Storbritannien och övriga Europa.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093