23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bygglov klart för Östrands mesaugn

2010-10-04 Nu är bygglovet klart för den nya mesaugnen vid Ödtrands massafabrik utanför Sundsvall. Det är en investering på 550 miljoner kronor.
Annons

Efter att bygglov nu beviljats ligger vägen öppen för SCA Östrands nya mesaugn. Beslutet om investeringen på 550 miljoner kronor togs i december förra året. Markarbetena påbörjades redan i somras.

- Bygget kommer inte att vara klart förrän i november nästa år, då vi kan ta ugnen i bruk. Vi har en detaljerad tidplan för det här, och det är mycket att göra, säger Ingela Ekebro, fabrikschef vid SCA Östrand, till tidningen Dagbladet.

Annons

SCA har investerat stora belopp i sina anläggningar i Sundsvallsområdet. Det största enskilda projektet är den nya sodapannan och turbinen vid Östrands bruk, en investering på runt 1,7 miljarder kronor.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.173|instance-web03