23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Annonsering i tidskrifter effektivare än på nätet

2009-05-13 Det är mer effektivt att annonsera i tidskrifter än på internet. Det framgår av en färsk undersökning, som har jämfört effekten av annonsering i TV, magasin och på internet.

En färsk undersökning visar, att det är mer effektivt att annonsera i tidskrifter än på internet. Undersökningen har genomförts av amerikanska McPeters & Co, på uppdrag av förlaget Condé Nast och TV-bolaget CBS Vision. I undersökningen, som refereras i Power of Prints nyhetsbrev, framkom att annonser i tidskrifter och TV genererar högre ROI än vad annonser på internet gör.

Enligt Scott McDonald, senior vice president of research på Condé Nast, indikerar undersökningen att tidskrifter är undervärderade i förhållande till deras effektivitet som annonsmedium.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03