Trots en totalt sjunkande efterfrågan på Stora Ensos produkter går Nymölla bruk för fullt. Bruket är ett av de svenska pappersbruk, som drar nytta av den svaga svenska kronan, och producerar för högtryck när Stora Ensos fabriker i Finland och andra länder slår av på takten.
– Den svenska kronan är väldigt svag i dag, och vi kommer att köra fullt i år. Nedgången påverkar oss inte direkt, utan vi tjänar bra med pengar på den här svaga valutakursen. Vi rår inte för det själva, men så är läget. Stora Ensos bruk i Finland kommer att stå stilla en hel del, men inte i Sverige, säger Leif Wästerlund, VD vid Nymölla bruk, till Kristianstadsbladet
Förutom ett ordinarie underhållsstopp under hösten kommer Nymölla bruk att köra för full kapacitet hela året. På Kvarnsvedens bruk i Borlänge, också det Stora Enso-ägt, är det inte riktigt full gas.
- Vi märker naturligtvis av den rådande konjunkturen och kör inte riktigt för full kapacitet hela tiden, säger Kvarnsvedens Per Berglund till Dalarns Tidningar.
Både Nymölla och Kvarnsveden berörs emellertid även av Stora Ensos centralisering inom ekonomiadministrationen, som innebär att ekonomijobb försvinner i Finland, Sverige och Tyskland, när Stora Enso flyttar ekonomihantering till Indien. Ett tiotal tjänstemannajobb försvinner vid Kvarnsveden och 13 tjänstemän varslas vid Nymölla bruk.