Rottneroskoncernen genomför under november och december marknadsrelaterade produktionsstopp vid CTMP-linjen vid bruket i Rottneros, vid CTMP-bruket i Rockhammar samt vid det eukalyptusbaserade massabruket i spanska Miranda under sammanlagt motsvarande cirka tre veckor.
AnnonsOrsaken till stoppen är en kraftigt minskad efterfrågan på de massakvaliteter som Rottneros producerar i kombination med höga priser på energi och massaved. Ytterligare produktionsstopp planeras under januari för bruket i Miranda. I övrigt avvaktar koncernen med beslut om ytterliggare åtgärder till dess marknadsläget klarnat.
Annons– Vi vill undvika att bygga upp ett massalager under rådande omständigheter och stänger även vedmottagningarna tillfälligt av samma skäl, säger Rottneros' koncernchef Ole Terland i en kommentar till produktionsstoppen. /AA
Annons