Rottneroskoncernen genomför under november och december marknadsrelaterade produktionsstopp vid CTMP-linjen vid bruket i Rottneros, vid CTMP-bruket i Rockhammar samt vid det eukalyptusbaserade massabruket i spanska Miranda under sammanlagt motsvarande cirka tre veckor.
Orsaken till stoppen är en kraftigt minskad efterfrågan på de massakvaliteter som Rottneros producerar i kombination med höga priser på energi och massaved. Ytterligare produktionsstopp planeras under januari för bruket i Miranda. I övrigt avvaktar koncernen med beslut om ytterliggare åtgärder till dess marknadsläget klarnat.
– Vi vill undvika att bygga upp ett massalager under rådande omständigheter och stänger även vedmottagningarna tillfälligt av samma skäl, säger Rottneros' koncernchef Ole Terland i en kommentar till produktionsstoppen. /AA