23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Norske Skog fortsätter beta av skuldbördan

2008-11-17 Norske Skog fortsätter beta av sin tyngande skuldbörda. På måndagen blev försäljningen av koncernens huvudkontor på Oxenøya strax väster om Oslo klar, och en köpesumma på knappt 430 miljoner norska kronor har erlagts.
Annons

Köpare till egendomen på Oxenøya i Lysaker utanför Oslo är, som Papernet.se tidigare rapporterat, ett bolag ägt av den norska finansmannen Aspelin Ramm och fastighetsbolaget Obos. Ett hyresavtal har ingåtts mellan Norska Skog och de nya ägarna, och Norske Skog kommer att sitta kvar i lokalerna en tid framöver. Avsikten är att flytta huvudkontoret till mindre lokaler.

Annons

Försäljningen är ett led i Norske Skogs åtgärder för att minska koncernens skuldbörda. Totalt har Norske Skog under 2008 sålt egendomar och fastigheter för cirka 700 miljoner norska kronor. Dessutom har två pappersbruk i Korea sålts för cirka 3,8 miljarder norska kronor.

Annons

Genom försäljningarna och andra åtgärder har koncernens skuldbörda hittills i år minskats från 16,4 till 12,3 miljarder norska kronor. /AA

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04