23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Miljonbidrag till pellets- och biogasforskning i Karlstad

2008-07-02 Karlstads universitet undersöker hur restprodukter från jordbruket och skogsindustrin kan tas tillvara för att minska växthuseffekten. Universitetet får nu 2,9 miljoner till bioenergi- och biogasforskning.
Annons

Avdelningen för energi-, miljö- och byggteknik vid Karlstads universitet har fått pengar från Regionala Strukturfonden Mellansverige. Två projekt ger ökad kompetens inom biogas- och bioenergiområdet. Samarbetspartners är Högskolan i Dalarna, Gävle-Dala Energikontor och Energikontoret i Värmland.

Annons

Det ena projektet kommer att titta på rötningsprocessen och hur man bättre kan utnyttja energin i slam-, gödsel- och avfallsprodukter från

skogsindustrin, samhället och jordbruket. Syftet är att kunna återföra växtnäringen i marken och minska växthuseffekten. Vid rötningsprocessen utvinns biogas, som sedan kan användas till bränsle för bussar och bilar. I projektet deltar bland andra Nordic Paper i Säffle.

Annons

Det andra projektet stödjer byggandet av ett nätverk kring pelletsforskning och torkprocesser av biobränslen. Syftet är att starkare knyta samman skogsindustrin, forskarna och samhället.

Annons

Båda projekten startar efter sommaren och ska vara klara vintern 2011. /AA

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|