23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Naturskyddsföreningen i ny attack mot SCA

2008-06-18 Naturskyddsföreningen och Greenpeace har anmält SCA för brott mot skogscertifieringen FSC - igen. Den här gången gäller det två avverkningar i Norrbottens län.
Annons

De båda miljöorganisationerna har i sin gemensamma anmälan listat mer än hundra brott mot FSC-reglerna och gjort flera fynd av rödlistade arter i området. Organisationerna uppger, att de uppdagat en lång rad brott mot de miljöregler i skogscertificeringen FSC som SCA lovat följa.

Annons

- Det här är ytterligare ett exempel på att rutiner och kunskaper hos SCA är otillräckliga, säger Naturskyddsföreningens ordförande, Mikael Karlsson. Han anser, att SCA bör fråntas sin licens för FSC-märkning.

Annons

SCA har tidigare anmälts för brott mot FSC-reglerna och hotades att mista sin FSC-certifiering. Företaget fick dock behå¨lla FSC-licensen sedan man lovat förbättringar på ett flertal punkter. /AA

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|