Om sammanaslagningen av de tre fackförbunden genomföras, blir det det största förbundet, Skogs- och Träfacket, som kommer att ta hand om ordförandeposten, åtminstone inledningsvis. Nuvarande ortdföranden i Skoggs och Träfacket, Kjell Dahlström, går i pension, och enligt vad Nordisk Papperstidning erfar blir det förbundets avtalssekreterare, Per-Olof Sjöö, som kommer att utses till det nya förbundets förste ordförande.
– Ett möjligt scenario, säger en försiktig Per-Olof Sjöö till tidningen Dagens Arbete.
I den utredning om samgåendet mellan de tre fackförbunden, som nyligen gjorts, finns föslag till övergångsregler, som bland annat anger hur det nya förbundets verkställande utskott ska se ut.
Kassör i den blivande nya förbundsledningen blir, enligt Dagens Arbete, Skogs- och Träfackets nuvarande kassör, Pernilla Lund. Grafikernas ordförande, Tommy Andersson, tar hand om löne-, avtals- och miljöfrågor, och Pappers ordförande, Jan-Henrik Sandberg, får ansvaret för den lokala verksamheten samt studieverksamheten. /AA