23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Amazons e-pappersläsare får fransk konkurrens

2008-02-28 Den uppmärksammade e-pappersläsaren Kindle, som såldes slut innan den var ute på marknaden, får fransk konkurrens. Det franska företaget Cluster21 lanserar en e-pappersläsare, som ska ta upp kampen med Kindle.
Annons

Som Papernet tidigare rapporterat, kan den som köper Kindle bland annat trådlöst ladda ned material från elva stora dagstidningar, till exempel New York Times, Washington Post, Le Monde och Wall Street Journal. Det finns ännu inga dagstidningar kopplade till den nya franska e-pappersläsaren läsare, som marknadsförs med att den bland annat innehåller böcker.

Annons

Priset för den nya franska e-pappersläsaren uppges ligga på cirka 4 000 kronor. Amazons Kindle kostar 2 500 kronor, men finns ännu endast på den amerikanska marknaden.

Annons

I storlek är de båda e-pappersläsarna ungefär likvärdiga. /AA

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02