23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nya medlemmar föreslagna till UPMs styrelse

07-12-14 UPM föreslår två nya medlemmar till sin styrelse, Matti Alahuhta och Björn Wahlroos.

Ordföranden Vesa Vainio och vice ordföranden Jorma Ollila samt Françoise Sampermans kommer inte att vara valbara för den kommande perioden.





UPMs styrelse föreslår att de nuvarande medlemmarna Berndt Brunow, Michael C.Bottenheim, Karl Grotenfelt, Georg Holzhey, Wendy E. Lane, Jussi Pesonen, Ursula Ranin och Veli-Matti Reinikkala återvals under en ettårsperiod till årsmötet 2009. Som nya medlemmar föreslås Matti Alahuhta och Björn Wahlroos.





Matti Alahuhta är sedan 2006 VD och koncernchef för KONE, som tillverkar med hissar och rulltrappor. Han är medlem av KONEs styrelse sedan 2003. Han har även varit verksam i Nokia under många år.





Björn Wahlroos är VD och koncernchef på det finska företaget Sampo. Han har tidigare varit verksam i Union Bank of Finland./KB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109