23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

”Blås av investeringen i Ortviken”

Pia Gripenberg på DN kommenterar i en analys att SCA är ett bolag där mellancheferna har stor makt, vilket leder till att varje affärsområde får utvecklas på egen hand när det vore bättre med en central strategi.



”Det här kan Jan Johansson ändra på, fast det är lite bråttom. En färsk VD har större möjlighet att lägga grunden till förändringar än en som har suttit ett eller två år på posten,” skriver Gripenberg.





Hon menar också att det behövs en klar fingervisning om att bolaget faktiskt är på väg att bli ett konsumentvaruföretag, och framhåller att det skulle kunna resultera i att blåsa av investeringen i Ortviken.





”SCA har sökt tillstånd för en ny pappersmaskin, men inte fattat det slutgiltiga beslutet att bygga den. Pappersmaskiner är dyra och denna beräknas kosta 5,5 miljarder kronor. De pengarna gör bättre nytta någon annanstans,” skriver Gripenberg./KB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094