23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kemijärvibor i folkligt ”träuppror”

”Alla är på plats. Till och med skolorna har tömts. Kemijärviborna lägger sig inte”. Så rapporterar Vasabladet om den folkliga manifestation som i går tog emot Stora Ensos VD Jouko Karvinen på bron i Kemijärvi.





Invånarnas budskap till Karvinen var att ärendet angående nedläggningen av cellulosafabriken inte är slutbehandlad.





Demonstrationen uppges vara det första steget för en nybildad folkrörelse som har ett av två mål i sikte: Att cellulosafabriken i första hand säljs till en utomstående köpare, eller att fabriken i andra hand fortsätter i Stora Ensos regi.





Enligt Vasabladet var syftet med Karvinens blixtvisit i Kemijärvi att försöka förklara för kommunledningen hur det kan komma sig att Stora Enso utan förvarning stänger en vinstbringande fabrik.





Stadsdirektören i Kemijärvi, Timo Korva säger idag på morgonen till Finska Notisbyrån att ”Det finns intressenter som är beredda att ta över och fortsätta driften vid massabruket”. /BL





BREAKING
{{ article.headline }}
0.125