Ryssland och EU diskuterar bland annat handelsrelationerna under sitt toppmöte i Mafra i södra Portugal i dag.
Kommissionären Mandelson träffade sent i går kväll den nya ryska ministern Elvira Nabiullina, rapporterar finska medier.
Enligt YLE lade Ryssland i måndags fram ett nytt förslag till hur man kunde lösa konflikten. Mandelsons åsikt är att man kan bygga vidare på det ryska initiativet, men att det inte handlar om något färdigt förlag.
Kommissionär Mandelson sade också, rapporterar Hufvudstadsbladet att ”EU på alla sätt stöder ett ryskt medlemskap i världshandelsorganisationen WTO, men att det inte kan ske innan en del nyckelfrågor har lösts på ett sätt som är tillfredsställande för EU”. / BL